[TEST] Sony Xperia Z5

Novice, testi, članki in nasploh prispevki iz sveta mobilnih tehnologij.

[TEST] Sony Xperia Z5

Št. objave:#1  OdgovorNapisal/-a bertole » 17 jan 2016, 21:26

Kot pri vseh Sony izdelkih, so tudi ta test omogočili pri Agenciji Zmaj.

Na testu smo že imeli Xperio Z5 Compact, tokrat pa je vrsto prišla večja sestra, Xperia Z5. Ker se bom veliko skliceval na test manjše izvedenke vam priporočam, da si najprej preberete tisti test, kliknite TUKAJ.

Slika

Večja in manjša izvedenka sta si v marsičem podobni, razlikujeta pa se seveda v velikosti in nekaterih specifikacijah, ki so povezane s tem. "Navadno" Xperio s svojim 5,2" zaslonom lažje vidimo v rangu najboljših telefonov. In tam tudi spada.

GLAVNE LASTNOSTI

- 5.2" 1080 x 1920 IPS LCD zaslon s tehnologijami X Reality for Mobile, Triluminos
Dynamic Contrast Enhancer
- štirijedrni Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 s štirijedrnim 1.5GHz Cortex-A53 in štirijedrnim
2GHz Cortex-A57 procesrojem, Adreno 430 grafična procesna enota in 3GB RAM-a
- 23 MP zadnja in 5.1 MP sprednja kamera
- 32GB vgrajenega spomina + možnost razširitve z microSD kartico
- 2,900mAh neodstranljiva baterija
- IP68 certified -odporen na prah in vodo
- čitalec prstnih odtisov v gumbu za vklop

IZGLED, IZDELAVA IN OBČUTEK V ROKI

Ne bom odkrival tople vode, v glavnem je Xperia podobna svoji manjši sestrici, tako da si moje občutke lahko preberete tam. Seveda pa je nekaj sprememb, ki jih bom izpostavil. Večina jih je, pričakovano, povezana z velikostjo naprave.

Slika

Kljub temu, da je telefon dobrega pol palca večji po diagonali zaslona, še vedno dobro sede v roko. Sam sem sicer navajen večjih telefonov in tudi z večjimi primerki nimam problemov pri uporabi z eno roko. Ponovno pa ostri robovi rahlo režejo v dlan, pri tem modelu, ki je večji in ga je zato treba nekoliko drugače prijeti, je to še bolj opazno.

Slika

Srebrna Xperia ima najlepšo zadnjo stran kar sem jih videl pri mobilnikih. Pika. Čeprav gre za matirano steklo, izgleda bolj kot prefinjen brušen aluminij. Tudi občutek v roki je bolj podoben temu kot steklu.

Slika

Stranice so pri tem modelu iz aluminija (pri manjši verziji so plastične). S strani zato telefon izgleda neskončno bolje kot pri Compactu.

Slika

Eyelet luknja je premaknjena na spodnjo stranico telefona poleg microUSB priključka, kjer je precej manj opazna. Bravo Sony, pametno!

Slika

Srebrna verzija telefona ima sprednjo stran belo. Osebno mi črna izgleda precej lepše, saj se vsaj pri ugasnjenem zaslonu ne vidijo precej veliki robovi okoli ekrana. Drugi problem pa je, da obvestilna LED lučka prav grdo sveti čez belo obarvano steklo.

Slika

So pa ohranili carsko skrita zvočnika, super.

PROGRAMSKA OPREMA

Slika

Tudi tukaj ne bom izgubljal besed, saj bi bil tekst v večini identičen kot pri tem testu, žal tudi opis čudnega spreminjanja kontrasta ob prižigu zaslona.

MULTIMEDIJA IN BATERIJA

Še enkrat, preberite to poglavnju pri testu Xperie Compact.

Je pa prednost večje sestre v zaslonu. Ta je seveda večji, kar omogoča lažji ogled multimedije. Poleg tega je resolucija povečana na 1080p. Večji zaslon in višja resolucija sta meni osebno precej ljubša izbira. Vsa opravila izvajam lažje, ogled posnetkov in slik pa je prijetnejši. Poleg tega imam dovolj velike roke, da telefon držim z eno, prstov pa tudi nimam damskih, da pri majhnih zalsonih ne bi rabil paziti, kaj pritiskam.

Ponovno pa sem imel težave z baterijo, rezultati so bili praktično identični kot pri Z5 Compact. Pa ne bi smeli biti, saj je baterija le 200mAh večja, zaslon pa kar 0,6 palca. Čedalje bolj sumim Sony-jev app management, čeprav mi je v tistih dneh Facebook porabil veliko baterije na vseh napravah.

KAMERA

Slika

Mnenje o kameri lahko ponovno preberete tukaj, saj je enaka na obeh modelih. Poleg tega si lahko preberete primerjavo kamere Xperie Z5 in iPhonea 6S Plus tukaj. Galerijo slik posnetih s telefonom pa najdete tu.

Nekaj primerov fotografij posnetih s testnim telefonom:

Slika

Slika

Slika

KATEREGA KUPITI

Povsem subjektivno mnenje - večjo verzijo. Sam bi jo izbral brez večjih pomislekov. Tudi večje telefone sem brez težav nosil v vseh žepih v vseh situacijah, v katerih sem bil, poleg tega pa mi upravljanje telefona z eno roko ne predstavlja težav. Večji ekran mi ima veliko več prednosti kot slabosti, zato pri meni izbira ni težka.

Če pa iščete manjši telefon s "flagship" komponentami, Xperia Z5 Compact nima neke prave konkurence. V tem primeru vam priporočam nakup le-te, saj neke prave alternative pravzaprav ne vidim.
Uporabniški avatar
bertole
Moderator
Moderator

Kraj: Dolenjska
Prejete zahvale: 389

Naprava: LG G3, Garmin Fenix 3

Vrni se na Novice in prispevki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost