[TEST] Samsung Galaxy Note 4

Novice, testi, članki in nasploh prispevki iz sveta mobilnih tehnologij.

[TEST] Samsung Galaxy Note 4

Št. objave:#1  OdgovorNapisal/-a markic22 » 18 mar 2015, 21:56

Uvod

Kljub temu, da je najbolj popularna in prodajana serija pametnih mobilnih telefonov pri Korejskemu gigantu še vedno S serija, sem vedno imel občutek, da je pokazatelj česa so Pri Samsungu sposobni ravno Note serija. Ne vem zakaj se ne morem znebiti menja, da je S serija narejena da pridobi kar se da veliko uporabnikov, medtem ko je Note serija narejena za popolnoma drug segment uporabnikov in cilja na tiste potrošnike, ki želijo oziroma morajo biti produktivni v vsakem trenutku svojega dneva.

Presenečen sem tudi nad tem, da 5,75 palčni zaslon ni več tabu in sedaj Note serijo čedalje bolj pogosto videvam tudi v dlaneh uporabnic nežnejšega spola, kar je bilo dve leti skoraj ne videno.

Pravzaprav je zelo impresivno, kako je lahko izdelek z večjim zaslonom in s-pisalom popolnoma drugačen od manjšega bratca in prav tako namenjeno popolnoma drugim ljudem. Zanimalo me je tudi kako se Note 4 odnese proti starejšemu in izkušenemu Note 3 in ali je vredno zamenjati za novejši model? Pa začnimo.

Videz in izdelava

Slika

Ko pomislim koliko kritik sem v preteklosti prebral in slišal na podlagi plastičnih materialov, ki jih Samsung uporablja oziroma jih je uporabljal sem si ob predstavitvi Note 4 lahko rekel samo »končno«. Pa ne zato, ker je mene motila plastična izdelava ampak zato, da bomo enkrat za vselej prenehali poslušati izrabljeno violino o »plastik fantastik« Samsung telefonih. Ja, všeč mi je, da so stranice obdane z kovinskim delom, ni pa material nekaj, kar mene prepriča o vrednosti telefona ali bolje rečeno ni to najbolj pomemben faktor pri izbiri telefona. Za primer lahko podam LG G3, ki je meni osebno še zmeraj med top telefoni in me niti malo ne moti plastična izdelava.

Kot sem že predhodno omenil ima Note 4 rob iz aluminija in zaradi tega v roki daje bolj premium občutek kot pri predhodniku.

Slika

Zadnja stranica je še vedno izdelana iz neke meni neznane mešanice plastike, ki na otip kar malo spominja na gumo, so se pa na srečo spametovali in iz robov hrbta odstranili izgled šivov, kar poskrbi za bolj moderen videz.

Slika

Kamera je podobno kot pri predhodniku rahlo izbočena iz ohišja, vendar to nekako postaja industrijski standard, saj opažam čedalje več naprav z isto lastnostjo.
Pod kamero se nahaja merilec srčnega utripa in merilec prisotnosti kisika v krvi (še danes se sprašujem kako so prišli do tega), za katerega moram omeniti, da deluje redkokdaj čeprav sem sledil vsem navodilom za uspešno uporabo.

Slika

Na spodnjem delu hrbta opazimo tudi reže za zvočnik. Na spodnjem robu telefona je potrebno omeniti še vhod za s-pisalo in micro usb vhod. Pri polnjenju naj povem še podatek, da se baterija napolni iz 0 do 50% v samo pol ure, kar je še kako priročno.

Slika

Na desni strani imamo gumb za prižig, medtem ko imamo na zgornjem robu IR oddajnik s katerim lahko upravljamo z skoraj vsemi televizorji in ostalimi napravami. Poleg IR-ja pa imamo na zgornjem robu še 3,5 mm vhod za slušalke.

Na sprednji strani se pod zaslonom nahajajo 3 tipke. Leva in desna sta kapacitivne tipke, medtem ko je sredinski »home« gumb fizičen in ima tudi funkcionalnost čitalca prstnih odtisov. Na žalost se Samsung še vedno poslužuje metode, kjer je prst potrebno podrsati po gumbu, namesto samo z pritiskom (naj bi bilo spremenjeno pri Samsung Galaxy S6). Tako si je za uspešno prijavo v telefon preko prstnega odtisa v večini primerov še vedno potrebno izpahniti palec. No malo pretiravam vendar skušam povedati, da je trenutna metoda še vedno zelo neugodna, predvsem za eno ročno uporabo.

Slika

Na levi strani imamo tipke za povišanje ter znižanje glasnosti.

Slika

Specifikacije

• deluje v omrežjih: 2G (GPRS/EDGE), 3G (HSDPA), 4G/LTE
• procesor: Exynos 5433, 8-jedrni (4-jedrni 1,9 GHz (Cortex-A57) + 4-jedrni 1,3 GHz (Cortex-A53)
• grafični procesor: Mali-T760
• delovni pomnilnik: 3 GB
• notranji pomnilnik: 32 GB
• razširitev pomnilnika: microSD do 128 GB in 50 GB dodatnega prostora na Dropoxu
• zaslon: 14,47 cm, 1440 × 2560 točk, 515 ppi, 16 M barv, Super AMOLED
• glavna kamera: 16 MP, samodejno ostrenje, LED bliskavica, ročno ostrenje s pritiskanjem na zaslon, HDR ...
• sprednja kamera: 3,7 MP, 1440p
• snemanje videa: UHD 2160p (4K) s 30 sličicami na sekundo, HD 1080p s 30 sličicami na sekundo in možnostjo HDR videa
• povezljivost: Wi-Fi, Bluetooth 4.0, microUSB
• ostalo: merilec pospeškov, žiroskop, kompas, barometer, zaznavanje gest, merilec srčnega utripa in nasičenosti krvi s kisikom, čitalec prstnih odtisov, UV senzor, S Pen
• baterija: Li-Ion 3220 mAh z tehnologijo hitrega polnjenja
• operacijski sistem: Android 4.4.4 KitKat
• dimenzije: 153,5mm (v) × 78,6 mm (š) × 8,5 mm (d)
• masa: 176 g

Programska oprema

Že od prvega dneva imam na telefonu naložen poljski ROM, ki bazira na Lollipopu 5.0.1.

Samsungova »šminka« na Androidu se imenuje TouchWiz in je mnogokrat v središču debat, kadar se pogovarjamo o hitrosti in odzivnosti samega telefona. Že nekaj let TW velja kot prenatrpan, vizualno zastarel in preveč kompleksen sistem za navadnega uporabnika. Se je to z prihodom lizike oziroma z prihodom spremenjene programske opreme (tudi že na KitKatu) na Note 4 kaj spremenilo?

Ja in ne.

Sam sem opazil kar nekaj vizualnih sprememb glede na TouchWiz, ki smo ga videvali na Note 3 in ostalih Samsungovih predhodnikih in spremembe so tokrat pozitivne.

Slika Slika

Aplikacija za imenik, sporočila in klicanje so drastično spremenjene in po nekem čudežu celo sledijo Googlovim smernicam (končno).

Slika Slika

Te tri aplikacije sem omenil predvsem zato, ker so to ključne in najbolj pogosto uporabljene aplikacije. Spremenjen je tudi videz v nastavitvah, kjer je črno ozadje zamenjala bela barva. V nastavitvah še vedno vlada zmeda, zato priporočam uporabo "iskanje" v zgornjem kotu.

Slika Slika

Barve so sicer zelo subjektivna zadeva in mi je bilo takoj jasno, da nekateri z spremembo ne bodo zadovoljni, vendar kot tudi z ostalimi spremembami v življenju, ki nam niso najbolj po godu se moramo z nekaterimi enostavno sprijazniti, hočemo ali nočemo. Meni osebno je belo ozadje bolj všeč, saj oddaja bolj pozitiven občutek kot dolgočasna črna, ki smo jo videvali leta in leta.

Čeprav sem z vizualnimi spremembami zadovoljen pa še vedno nisem prepričan v TouchWiz filozofijo, ki nam ponuja 1000 nastavitev in funkcionalnosti, ki jih verjetno nikoli ne bomo uporabljali. Vso kompleksnost in neuporabne zadeve ne bi motile nikogar, če bi sistem deloval tako gladko kot recimo Nexus naprave ali pa Htcjev Sense. Občasno občutim kakšen zatik, vendar tukaj govorimo o mikro sekundah, ko prehajam iz kamere na domači zaslon in obratno, vendar nič kaj takega kar bi me odvrnilo od nakupa.

S-pen oziroma S-pisalo je uporaben pripomoček in moram priznati, da mi je že nekajkrat prišel prav, pa čeprav se to zgodi samo enkrat na teden. Občasno pride prav tudi med dolgočasenjem. Dokaz:

Vstavi slikco

Multimedija

Pri požiranju multimedijskih vsebin Note 4 nima nobenih težav, saj po zaslugi Super AMOLED zaslona s kar 1440 x 2560 piksli, zaslon kar »kliče« po gledanju slik ali video vsebin. Za ekran lahko trdim, da je najboljši, kar sem jih kdaj videl na pametnih telefonih, še vedno pa ni brez svojih minusov.

Število pikslov (točk) davek terja pri avtonomiji baterije, vendar o tem več kasneje, v naslednjem poglavju. Sam osebno sem pristaš AMOLED zaslonov, ker rad vidim živahne in malo nad realne barve, vendar je to subjektivna zadeva in je odvisna od vsakega posameznika. Veliko uporabnikov raje uporablja LCD zaslone ker prikazujejo bolj realne barve in zaradi tega, ker je bela barva bolj »čista« in ne modrikasto bela. Še vedno pa ekran na Note 4 ne bi zamenjal z nobenim, ki je trenutno na tržišču.

Torej video izkušnja je odlična. Žal pa celotna izkušnja gledanja video posnetkov ni popolna, ravno zaradi povprečnega zvočnika, ki je po mojem mnenju šibka točka Note 4. Ne me narobe razumeti, zvočnik ni slab, vendar pri napravi za več kot 700€ pričakujem določen standard, ki ga žal Samsungovi zvočniki ne dosežejo.

Da o poziciji zvočnikov sploh ne začnem. Čeprav je res, da nas večina glasbo posluša preko slušalk, vseeno pridejo trenutki, ko potrebujemo vsaj solidno zvočno »predstavo« in ne povprečen zvok, ki ga lahko slišimo pri telefonih v rangu 200€. Imam občutek, da nekatere stvari namensko nočejo izboljšati zato, da bodo lahko to storili naslednje leto in zgleda, da boste glasbeni navdušenci primorani počakati vsaj še eno leto na dostojno zvočno izkušnjo (tukaj govorimo o zvočnikih in ne o avdio izhodu za slušalke).

Glede igranja iger je brezpredmetno izgubljati besed, saj že nekaj let igre ne predstavljajo težav za pametne telefone, ki so v rangu Samsung Galaxy Note 4. Skratka vse igre delajo brez kakršnih koli težav.

Baterija

Avtonomija baterije je še eno področje na katerem vas Note 4 ne bo navdušil niti razočaral. Na kratko povedano baterija je »ok«. Mislim, da tudi najbolj zahtevni uporabniki ne bodo potrebovali dodatno polnjenje pred večerom. Z neko zmerno uporabo, bi telefon brez polnjenja mogoče lahko zdržal dva dni, vendar meni z mojo uporabo to ni uspelo.

3220 mAh baterija vam bo zadoščala za približno 4 ure prižganega zaslona (»SOT«) in 16 ur v pripravljenost. V tem času sem glasbo preko bluetooth slušalk poslušal glasbo približno 6 ur, brskal po spletu in forumih, gledal Youtube ter igral manj zahtevne igre (miselne). Vključeno sem imel poročanje lokacije, wifi (ali LTE), avtomatsko sinhroniziranje (socialna omrežja, 2 maila itd..) in bluetooth, torej vse, kar uporabljamo v vsakdanu.

Potrebno je še omeniti, da je baterija odstranljiva in če je potrebno lahko vedno zamenjate. Še bolj priročni pa je »Adaptive Fast Charging« adapter oziroma polnilec s katerim napolnite svojega »korenjaka« iz 0 do 50% v samo pol ure. Torej avtonomija mogoče res ni ravno najdaljša, vam pa Samsung v zameno ponudi zgoraj omenjeni rešitvi, za primere kadar »so dnevi predolgi«.

Mnogi bi zaslon zamenjali za manj požrešni 1080p ekran in na račun tega imeli boljšo avtonomijo, vendar o rezultatih z drugim ekranom lahko le ugibamo. Sam sem mnenja da bi z manjšo resolucijo dosegli 20% več časa prižganega zaslona.

Kamera

Kot amaterski fotografski navdušenec sem nad kamero navdušen. Že ko sem spremljal predstavitev Samsung Galaxy Note 4 in so predstavljali specifikacije nove izboljšane kamere sem neučakano pričakoval prve primerke slik in po tihem vedel, da bo kmalu v mojih rokah. 16 MP slike, ki jih proizvede so meni naravnost fantastične, saj imam rad živahne slike, pa čeprav niso najbolj realne. Seveda so slike tudi ostre in vsebujejo več kot dovolj detajlov.

Priporočam ogled slik preko linkov na Flickr, kjer imate slike v polni velikosti. V spodnjem desnem kotu pa imate prikazano z katero napravo je bilo slikano in kakšne so bile izbrane avtomatske nastavitve.

Slika

Sam uporabniški vmesnik znotraj kamere se ni veliko spremenil, še vedno imamo v glavnem pogledu samo nekaj osnovnih funkcij in tudi veliko različnih načinov slikanja ter snemanja na izbiro.

Slika

Če želimo več nastavitev pa moramo iti v »skriti« meni, ki se nahaja pod tremi pikicami v meniju nastavitve. (spodnje slike)

Slika
Slika

Tudi v slabših svetlobnih pogojih je napredek med Note 3 in Note 4 kot noč in dan. No pa da ne bom samo pisal o tem kako sem z slikami zadovoljen bom tudi vam ponudil možnost, da sami ocenite fotografije nastale z mobilcem. Najlažje je kakovost slike primerjati z slikami narejenimi z drugim aparatom in tokrat je nasprotnik ravno Apple z svojim Iphonom 6+.

[IPHONE 6+ VS NOTE 4 SLIKE POLNE VELIKOSTI, KLIK]

iPhone 6+ primer:

Slika

Note 4 primer:

Slika

Oba aparata sta trenutno v samem vrhu kar se tiče fotografije in videoposnetkov v svetu mobilnih naprav. Na slikah je očitno, da je Iphone bolj precizen, kar se tiče razporeditve barv, saj so le te bolj naravne in še posebej je to očitno kadar je na sliki bela barva, saj pri Samsungu včasih pride bela zelo modrikasta.

iPhone 6+ primer:

Slika

Note 4 primer:

Slika

Iphone v večina primerov tudi hitreje naredi sliko, vendar pri nobenemu nisem imel težav z zameglitvijo objektov na sliki, tukaj govorimo o razliki v mili sekundah. Pri slikah narejenih z Applovim predstavnikom vidimo, da ima kamera večji vidni kot in s tem zajame več objektov v sliko, čeprav je slikano z iste razdalje kot z Note 4.
Glede formata in detajlov na sliki dam prednost Samsungu, saj večino slik pregledujem na telefonu ali na monitorju, kjer imam razmerje ekrana 16:9, kar je identično formatu v katerem slike proizvaja Androidov predstavnik, medtem ko iPhone dela slike v formatu 4:3. Pri detajlih tudi ni velike razlike, vendar po zaslugi večjega števila točk oziroma pikslov rahlo premoč pripisujem Notu.

[SLIKE Z NOTE 4 V POLNI VELIKOSTI, KLIK]

No pa poglejmo še kako se Note odreže v segmentu snemanja video posnetkov. Na voljo imamo kar lepo število različnih nastavitev za snemanje, meni osebno je najlubši format z Full HD resolucijo in z 60 sličic na sekundo (»FPS«). Primer videoposnetka si lahko pogledate spodaj. Snemano je bilo v sončnih vendar prašnih razmerah z vključeno stabilizacijo.

Velikokrat se znajdemo v razmerah, ki na žalost niso popolne za snemanje z mobilno napravo, zato sem posnel tudi nočni posnetek. Posneto je z resolucijo Full HD z 30 sličic na sekundo.

Stabilizacija več kot očitno dobro opravi svoje delo pri posnetkih, čeprav je včasih viden nekakšen čuden »vodni« efekt kjer slika kar »zaplava«, drugače se ne znam izraziti. Kljub temu so me kot slike impresionirali tudi video posnetki in Note 4 je še ena naprava, ki dokazuje, da je cenovnim kompaktnim fotoaparatom odzvonilo.

Slika

Zaključek

Zaključek bom skušal narediti kar se da jedrnat.

Note 4 je naprava za uporabnike, ki od svojega telefona pričakujejo največ. S-pisalo, odlična kamera, najboljša več opravilnost (multi-tasking), zamenljiva baterija in najboljši zaslon na mobilnih telefonih trenutno na trgu - to je samo nekaj odličnih lastnosti, ki so na žalost še vedno v senci preveč natrpanega in kompleksnega okolja, ki ga poznamo pod imenom TouchWiz. Če velikost in cena nista problem, si upam trditi da je Note 4 glede na vse faktorje, trenutno najboljša Android naprava na trgu in to prihaja od nekoga, ki je zagovornik Nexus uporabniške izkušnje. Ne trdim da bo enako vsem uporabnikom, vendar objektivno gledano ne vidim telefona na trgu, ki ponuja več.

Uporabniku markic22 so se za prispevek zahvalili: 14x
antoniniazagar2bertolegabrcagr33k3jakobkropMarkyMaTiCeKsinisa_20 in 4 drugih uporabnikov
Uporabniški avatar
markic22
Moderator
Moderator

Kraj: Ljubljana/Novo mesto
Prejete zahvale: 427

Naprava: Galaxy Note 3 & Galaxy Note 4

Re: [TEST] Samsung Galaxy Note 4

Št. objave:#2  OdgovorNapisal/-a Gi3M0 » 18 mar 2015, 22:34

Bravo, vse pohvale markic22,vso obsežno vsebino bom prebral po fuzbalu.!

Poslano z mojega SM-N910C
Slika
Uporabniški avatar
Gi3M0
Administrator
Administrator

Kraj: Cukeršpic
Prejete zahvale: 805

Naprava: G955F & SM-R760

Št. objave:#3  OdgovorNapisal/-a KrLo » 18 mar 2015, 22:36

Se ze veselim brat teste za tiste telefone, ki jih se nisem imel oz. uspel sprobat.
Odlicno napisano !
Uporabniški avatar
KrLo
Administrator
Administrator

Kraj: Murska Sobota
Prejete zahvale: 4809

Št. objave:#4  OdgovorNapisal/-a bertole » 18 mar 2015, 23:04

Zelo izčrpno in super napisano, pohvale!
Haha, si biu pr Edisu, vidm:D Novu mejstu, model. Keep up the good work, upam, da ti bom dobro kontriral!:)
Uporabniški avatar
bertole
Moderator
Moderator

Kraj: Dolenjska
Prejete zahvale: 389

Naprava: LG G3, Garmin Fenix 3

Št. objave:#5  OdgovorNapisal/-a markic22 » 18 mar 2015, 23:35

Hvala vsem, jih bo v prihodnje še več:)
Uporabniški avatar
markic22
Moderator
Moderator

Št. objave:#6  OdgovorNapisal/-a de marco » 18 mar 2015, 23:37

Kr neki.... ne hecam se :) lepo take rabimo na forumu :)

Sent from my Passport
Uporabniški avatar
de marco
AncientDroid
AncientDroid

Kraj: Ljubljana
Prejete zahvale: 159

Naprava: Samsung galaxy note 8

Št. objave:#7  OdgovorNapisal/-a Seto » 20 mar 2015, 12:58

To pa je en prou profesionaln review. Zelo zelo dobro!
Uporabniški avatar
Seto
Administrator
Administrator

Kraj: Ljubljana
Prejete zahvale: 152

Naprava: Nexus 7 2013

Št. objave:#8  OdgovorNapisal/-a dvihtelic » 21 mar 2015, 03:28

brez besed res,svaka čast
Uporabniški avatar
dvihtelic
AncientDroid
AncientDroid

Prejete zahvale: 92

Naprava: Note 4 & Tablet Z & Tab S

Št. objave:#9  OdgovorNapisal/-a kmanson » 21 mar 2015, 14:44

Najs! Kr tko naprej! :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Če ti je moj prispevek kaj pomagal prosim pritisni "hvala"

Zgodovina:
HTC: Tattoo, Wildfire, Desire, desire X, One, Desire 601, Desire 816
SAMSUNG: Ace, S, S2, S3 mini, S3, Note 1, tab 2 10.1, Note 2, Note 3, Note 4, s6
SONY: Xperia arc s, xperia go
NOKIA: Lumia 610, Lumia 800
APPLE: iPhone 4, iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 plus
Uporabniški avatar
kmanson
AncientDroid
AncientDroid

Kraj: Vantaa
Prejete zahvale: 166

Št. objave:#10  OdgovorNapisal/-a IZInakup » 22 mar 2015, 12:39

Izjemen in podroben test vreden vsake sekunde branja. Le tako naprej!
Deljeno na: http://www.izinakup.si/blog/test-samsung-galaxy-note-4/
www.izinakup.si
Ker sem full bizi kupujem na IZI
Uporabniški avatar
IZInakup
BabyDroid
BabyDroid

Prejete zahvale: 0

Št. objave:#11  OdgovorNapisal/-a Gi3M0 » 22 mar 2015, 13:32

A se je vprasalo vsaj za dovoljenje, vendarle je to avtorsko delo....
Slika
Uporabniški avatar
Gi3M0
Administrator
Administrator

Kraj: Cukeršpic
Prejete zahvale: 805

Naprava: G955F & SM-R760

Št. objave:#12  OdgovorNapisal/-a markic22 » 22 mar 2015, 13:45

So vprašali, je bilo zmenjeno:). Na njihovemu blogu je praktično samo uvod in link do foruma.
Uporabniški avatar
markic22
Moderator
Moderator

Št. objave:#13  OdgovorNapisal/-a Gi3M0 » 22 mar 2015, 13:52

No, pol pa vse ok. [WINKING FACE]
Slika
Uporabniški avatar